لابی

لابی یا سرسرا در واقع فضای ورودی به یک ساختمان مسکونی،اداری یا تجاری می باشد که نقش خوشامد گویی و پذیرایی از مهمانان آن مجموعه را ایفا میکند.قدم گذاشتن در لابی مانند فشردن دست شخصی است که تازه با او آشنا شده اید. درست همانند انسان ها، لابی ها هم شخصیت منحصر بفرد  و مخصوص به خودشان را دارند. یک لابی می تواند دفع کننده، جذاب، ترسناک، یا فوق العاده دلنشین باشد.

لابی هر ساختمان از جمله فضاهایی ست که افراد مختلف مدت زمانی را در این مکان به انتظار مینشینند. لابی نقطه مشترک مجتمع ها و برج های مسکونی و تجاری ست. امروزه برای آپارتمان هایی که تعداد واحدهای آن زیاد است نیز لابی در نظر گرفته میشود. لابی اصولا در قسمت ورودی ساختمان و در طبقه ی همکف قرار دارد, جایی که افراد در بدو ورود به ساختمان وارد آن میشوند.

لابی هر ساختمان از دو قسمت زیر تشکیل میشود:

بخش نگهبانی

به دلیل بالا بودن تعداد رفت و آمد افراد ساکن در مجتمع های پر واحد, در قسمت ورودی ساختمان مکانی برای نگهبانی در نظر گرفته شده است. این قسمت امنیت ساکنین را در ۲۴ ساعت شبانه روز تامین میکند. بخش نگهبانی متشکل از یک پیشخوان, میز, صندلی و امکاناتی برای ارتباط با ساکنین واحدها میباشد.

قسمت نشیمن

افرادی که به عنوان تازه وارد, وارد لابی ساختمان میشوند باید در این مکان دقایقی را منتظر بمانند. لذا این مکان باید از دکوراسیون خوبی برخوردار باشد تا به محیطی کسل کننده برای افراد مبدل نشود. ورودی ساختمان به نوعی میزبان مهمانان ساختمان است. لابی نه تنها فضایی برای انتظار بلکه نشانگر مهمان نوازی و معماری محل زندگی شماست. قسمت نشیمن فضایی در لابی است که با قرار دادن مبلمان, چند وسیله تزیینی و نورپردازی مکانی آرام برای مهمانان فراهم میکند.

در تصاویر زیر چند نمونه از کارهای گروه مهندسی و معماری رادیس را میتوانید مشاهده بفرمایید

 


*