اصول طراحی فضای اداری

office-design

 

محیط کاری که امروزه در بسیاری از شرکت ها وجود دارد، نیاز به طراحی جدید و بازنگری دارند. به عنوان مثال در برخی شغل ها دفاتر و اتاق های تک نفره به کل منسوخ شده اند و تلاش بر این است که محیط کار وسیع تری برای کارکنان ایجاد گردد تا علاوه بر بهبود بهره وری حس همکاری نیز میان آنها بیشتر شود. آنچه در طراحی مدرن و امروزی مهم است تمیزی، انعطاف پذیری و خاص بودن طراحی است. به گونه ای که فرد با وارد شدن به محیط بدون هیچ فکر اضافه ای تنها به دنبال انجام وظایف خود باشد.

طراحی شرکت می تواند باعث ایجاد ارتباط مناسب تر بین مراجعه کننده و کارمند گردد. از این رو سعی می گردد تا حد امکان در ایجاد محیط دقت زیادی بکار رود. اصول زیادی بسته به سبک طراح می توانند بکار گرفته شوند. در اینجا برخی اصول مربوط به افزایش عملکرد بیان شده اند.
شفافیت و صمیمیت
بسیاری از شرکت ها اقدام به برداشتن دیوارها و اتاق های تک نفره کرده اند تا فضای باز بیشتری ایجاد شود. در این طراحی مدیران و اعضای اصلی شرکت در کنار سایر کارکنان قرار می گیرند و دیوار حایلی بین آنها وجود ندارد. این امر باعث می شود امکان کنترل کارکنان وجود داشته باشد و همچنین رابطه مناسبی بین مدیر و کارمند ایجاد گردد، به اصطلاح روحیه تیمی در بین افراد به وجود می آید. هرچه رابطه مناسب تری بین این دو باشد حس وفاداری به شرکت و انجام درست وظایف در کارمند به وجود می آید، که نتیجه آن بهبود عملکرد کلی شرکت است.

حفظ فضای شخصی
با اینکه گرایشات به ایجاد محیط کاری باز است، اما همواره به این نکته توجه شده که فضای شخصی کارمند حین انجام کار رعایت شود. بسیاری از طراحان بدون توجه به حریم شخصی اقدام به ایجاد محیط باز می نمایند که پس از مدتی نارضایتی کارکنان را به همراه می آورد. در این مواقع بهتر است اتاق هایی طراحی گردد تا سعی شود با برخی دکوراسیون، قسمتی از فضا حالت خصوصی تر به خود گیرد.
فضای مورد نیاز
در طراحی به سبک قدیمی به ازای هر کارمند 23 مترمربع فضا در نظر گرفته می شد. در حالی که در طراحی مدرن این مقدار به 14 مترمربع کاهش یافته است. حال ممکن است این فضا به شکل کلی برای تعداد زیادی کارمند ایجاد گردد یا برای هر کدام به منظور قرار دادن لوازم شخصی به صورت جداگانه محاسبه گردد. نکته حائز اهمیت این است که فضا باید به صورت کامل بکار گرفته شود. گاهی مشاهده می شود به ازای هر کارمند 46 مترمربع فضا اختصاص می یابد اما فرد حس راحتی برای اجرا وظایف ندارد. گرایش جدید به نام «کار در هر مکان» به وجود آمده و الزامی ندارد کارمند تمامی کار خود و یا تجهیزاتش را در دفتر انجام دهد یا نگهداری کند، او می تواند این کار را در خانه خود نیز انجام دهد.
در این صورت باید طراحی داخل خانه نیز مدنظر شرکت قرار گیرد. ارگونومی در طراحی بسیار مهم است اما اغلب در طراحی خانگی نادیده گرفته می شود. در واقع پیشنهاد می شود آموزش های لازم به کارمند برای اجرای این گونه طراحی ها در خانه داده شود. مثلا او بداند که بهترین محل قرار گیری مانیتور لپ تاپ رو به روی صندلی یا مبل راحتی اوست.

محل پذیرش
از اصول مهم دیگر در طراحی مدرن مبلمان اداری ، ساخت منطقه پذیرش گرم و صمیمی است تا مراجعه کنندگان جذب شرکت شوند. از این رو طراحی محل پذیرش باید حس آرامش و صمیمیت را در افراد ایجاد کند. باید از ترکیبی از نور طبیعی و نور مصنوعی در جهات مناسب برای ایجاد چنین محیطی استفاده کرد. برخی طراحان پیشنهاد استفاده از رنگ هایی خاص به منظور طراحی چنین محیطی را داده اند. در نهایت طراحی کلی نباید بسیار سوال برانگیز باشد و تا حد امکان باید حس خوبی در افراد ایجاد نماید

تاثیر در نگاه اول

وقتی که ساعت های هر روزتان را در دفتر کارتان می گذرانید، ممکن است فراموش کنید که دیگران هنگام ورود به فضای کارتان، محیط را چگونه می بینند. پس گاهی خودتان را به جای فردی بگذارید که برای اولین بار شما را در دفتر کارتان ملاقات می کند. به نظرتان چه نوع برداشتی از شرکت شما و کسب و کارتان خواهد داشت؟

سعی کنید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که داخل و خارج دفتر کارتان به اندازه کافی خوب و مناسب طراحی شده است. آیا محل پذیرش مراجعه کنندگان، می تواند بهترین تاثیر را در برخورد اول روی آنها داشته باشد؟ اگر ورودی اتاق کارتان به صورت مجزا از دفتر قرار گرفته است، به ظاهر کلی آن و تمیز و مرتب بودنش اهمیت ویژه نشان دهید. با صرف کمی هزینه و خرید گیاهان داخل آپارتمانی فضای کار را اندکی بهبود دهید. همچنین رنگ هایی که برای رنگ آمیزی دیوارها به کار می برید می تواند تاثیر بسیار خوبی برای بازدیدکنندگان داشته باشد. در واقع باید کاری کنید که مراجعه کنندگان به دفتر شما، همان حسی که خودتان انتظار دارید را از محیط کارتان درک کنند.

توجه به رنگ های محیط
انتخاب رنگ های مناسب برای دکوراسیون دفتر کار، به طور خاص و ویژه ای به نوع کاری که به آن مشغول هستید وابسته است. به عنوان مثال رنگ های خنثی برای مشاغل مرتبط با امور مالی و حقوقی بسیار ایده آل هستند. اما مشاغلی همچون عکاسی و طراحی گرافیک، که خلاقیت بیشتری در آنها دخیل هستند، با رنگ های پر انرژی و گرم، قرابت بیشتری پیدا می کنند.

در عین حال توجه خود را معطوف برندینگ شرکت خود و استفاده از رنگ های سازمانی در دکوراسیون محل کارکنید. باید توجه داشت که در کجا و چگونه از نام و لوگوی شرکت خود استفاده می کنید، محل قرارگیری تابلوهای شرکت در فضای بیرونی از محل کار نیز بسیار حائز اهمیت است. شاید استفاده از لوگوی سازمان یا رنگ سازمانی در دکوراسیون فضای کار امری بدیهی و ساده به نظر برسد، اما این مسئله تاثیر بسزایی از منظر روانی روی مخاطبانتان دارد.

تاثیر نور را در بهبود فضا

یک دفتر کار بدون نور کافی مطمئنا خسته کننده و خواب آور خواهد بود. حتما شما نیز می دانید که نور مصنوعی به هیچ وجه نمی تواند جای نور طبیعی را بگیرد. نشاط و انرژی حاصل از تابش نور خورشید به محل کار می تواند در افزایش بازده کارکنان نقش بسزایی داشته باشد. همچنین استفاده از نور طبیعی می تواند فضا را بزرگتر و دلبازتر کرده و محیط مناسبی جهت کار فراهم آورد. برای بهره گرفتن از نور کافی بهتر است میز کار را در نزدیکی پنجره قرار داده تا بتوانید تا قبل از غروب آفتاب از نور طبیعی برای روشن نگه داشتن فضا استفاده کنید

استفاده ازگیاه در فضا
یکی دیگر از نکاتی که می توانید در بهتر کردن فضای کار به کار گیرید، استفاده از گیاهان در محیط است. گیاهان به فضا حس تازگی و طراوت بخشیده و احساس خستگی از کار را بدون این که حتی متوجه آن شوید، به حس شادابی تغییر می دهند. به وجود آوردن یک فضای سبز می تواند با استفاده از یک گلدان کوچک نیز صورت گیرد. وقتی از گیاهان در فضای کار خود استفاده می کنید، میزان زیادی از انرژی مثبت دریافت کرده و در حین کار دچار خستگی کمتر خواهید شد. این موضوع شاید اصلا به چشم نیامده و چندان در نظر شما اهمیت نداشته باشد، اما می تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد یک فضای ایده آل جهت کار ایفا کند.

در آخر خوب است به این نکته اشاره کنیم که به کار بردن همین نکات ساده می تواند شما را در نزدیک شدن به فضای ایده آل خود در محیط کار یاری کند. اگر می خواهید دنیای کار و شغل خود را کمی تغییر داده و از حالت یکنواخت و خسته کننده بیرون آورید، دست به کار شده و با ایجاد تغییرهای کوچک محل کار خود را به گونه ای شکل دهید که ساعات کار شما را به اوقات خوشی تبدیل کند.

یک دیدگاه در “اصول طراحی فضای اداری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*